kadirocsoy.com
Visual Studio Yardımı ile Mysql veya Mssql Veri Tabanı Bağlantı Cümlesi (Connection String) Öğrenme Yolu

Visual Studio Yardımı ile Mysql veya Mssql Veri Tabanı Bağlantı Cümlesi (Connection String) Öğrenme Yolu

Merhablalar;

C# projelerinde veri tabanı bağlantılarını sağlamak için bağlantı cümlesini (connection string) bilmemiz gerekiyor. Bunu da Visual Studio programı ile kolay bir şekilde öğrenmemizin yolu var.

1. Adım: Öncelikle Visual Studio Programının üst menüsünden Tools > Connect to Database... tıklıyoruz.
Aşağıdaki resimde birinci pencere açılacaktır. Eğer Mysql veri tabanı bağlantısını öğrenmek istiyorsanız açılan pencereden Change... tıklayın ve 2. Adıma geçin. Mssql içinse bu pencerede belirtilen alanları doldurun, Advanced... tıklayın. ikinci pencerede belirtilen kısımdan veri tabanı bağlantı cümlesini (connection string) öğrenebilirsiniz.

2. Adım: Mysql için Change tıkladığınızda aşağıdaki resimde bulunan birinci pencere açılacaktır. Eğer açılan pencereden Mysql Database sekmesini göremiyorsanız resmin altındaki linki tıklayarak Mysql resmi sitesinden Visual Studio için Mysql eklentisini indirip kurabilirsiniz. Mysql Database sekmesini seçip Ok tıkladığınızda resimdeki ikinci pencere açılacaktır. İkinci penceredeki belirtilen alanları doldurun ve Advanced... tıklayın. Açılan üçüncü pencerede belirtilen kısımdan veri tabanı bağlantı cümlesi (connection string) öğrenebilirsiniz.

Visual Studio programına Mysql eklentisini indirmek için tıklayınız.

Yorumlar

Yorum Yap